Söder-Tur








Tack för turen med guidning som alltid är på topp!
Du gjorde ett underbart val med köpet av lägenheten!
Stor kram!
Tack för en jättetrevlig södertur. Härliga bilder och tack för din guidning!
Ha en fortsatt trevlig kväll!
Kramar från oss båda!
Innan jag läste texten tog jag en titt på bilderna och när jag såg den andra for Fogelström direkt upp i tankarna.
Att Stockholm är en vacker stad är ingen diskussion. Faktiskt strået vassare än mitt kära Helsingborg ♥
Kram
Tack att jag än en gång fick följa med på promenad på Söders höjder.
Jag är lika farsinerad varje gång.
En av mina mostrar utbildade sig som diakon vid Ersta, men blev kär i en norrman som också skulle bli diakon. De gifte sig och fick aldrig sin examen från Ersta.
Jag har mailat Dig.
Kram/A-K
Oj, så roligt att hänga med på en liten tur med dig:))
När jag ser dessa fina, röda gamla kåkar är det som att resa tillbaka i tiden.
Folkungagatan har min svägerska bott så där känner jag igen mig. Jag har även bott norr om Stockholm som liten flicka, men flyttade till Skåne som 11 åring. Jag känner mig själv som Ture turist när jag kommer och hälsar på mina släktingar i Stockholm. Tack, min vän för all fakta. Kramis
Tänk, så det kunde bli med lägenheten! En sån makalös tur. Kalas.
Fina bilder och tur i vackra Stockholm.
Kram ♥
Roligt att få följa med dig på din promenad. Fotografiska är ett fint museum som jag besökt ett par gånger, men jag föredrar trots allt målarkonst. Så det blir oftast ett sådant museum när jag är uppe i Stockholm. Du måste väl ha gått någon mil på den promenaden, eller?
Kram från Ingrid
Gokväll!
Fantastikt fina bilder, en del i kända kvarter.
Kram P ♥
Hola! Jaså - du har "strukit runt" i våra kvarter idag! Kul! Ringer i morgon!
Kram//Susan
Du är en suverän ambassadör för Stockholm, Torrevieja och Thailand faktiskt! Du borde registrera dig som "officiell" reseblogg!
Vasastan är cool (har ju jobbat där i över 10 år), men Söder är ändå min/vår favo. Japp, då kan man ju fråga sig varför vi bor i Täby;-)
Så härligt att få promenera med dig i trakter jag känner till! Och du bor så fint vid vattnet med härlig utsikt från din balkong. Verkligen fint!
Kram! :)
Vilken tur jag har som kan följa med på dina turer. Stockholm är verkligen en fantastisk stad. ☺
Så fint berättat till dina bilder. Den här promenaden var både kul och givande, och som vanligt blandar du in fakta som vi får ta del av. Man lär sig massor av dig känns det som.
BP hade rätt i sin kommentar tycker jag.
Om cyklarna visste jag inte. Så jättebra att man kan låna en cyckel . Nu vet jag det. Cycklarna ser fina ut.
De där gamla byggnaderna såg intressant ut. Mina tankar svävar i väg nu .....tycker det ser ut som lite ...hämtat ur någon Astrid Lindgren serie.
Tack för promenaden. Jag njöt av den från början till slut.
Varma Goa kramar
Förstår att du trivs där vid vattnet. Och söder är fint. Jag har bott norr om stan (Åkersberga) och sedan Vasastan (st Eriksplan) och så Sundbyberg och nu Solna. Har aldrig bott på den södra sidan, men har jobbat sex år på Medis, så det området känns ändå lite hemma :)
Det är så fint där på söder bland dom gamla husen :-) Jag har inte heller hållit till så mycket i dom trakterna, men jag jobbade ett halvår på ett företag som låg på Åsögatan. Det blev många lunchutflykter i trakten. Härliga ställen! Sen flyttade företaget ut till Akalla, där var det inte fullt så fint, men betydligt närmare hem till Sollentuna :-)
Fina bilder!
Super roligt att du tar mig runt här idag :) vackra staden och det där med cyklarna skall det bli här i min stad oxå vilket är jätte bra :) just nu på våren är det roligt att vara ute o promenera o bjuda på en bild kavalkad :) tack o ha en fin dag kram
Jag kan verkligen förstå att ni trivs där ni bor!
Och visst är Stockholm en vacker stad!
Kram
Vilken promenad och bra guidat.
Eftersom jag har bott på Söder så känner jag till lite hur det var förr, Bodde där på 60-talet, inte nära vatten men på Gotlandsgatan. Jag har många gånger varit uppe på Fjällgatan och njutit av utsikten och fikat.
De fina husen du visar bilder på har jag också sett och fotat, på Åsöberget.
Vilket kap du gjorde beträffande lägenheten, förstår att du tycker det är toppen du som gillar vatten att kunna blicka ut över.
Vackra bilder du har tagit. Cyklarna är ju ett nytt påhitt, men mycket bra tydligen. Vi har ett ställe nere på Landsvägen där vi kan hyra en cykel.
Trevlig dag och varm kram till dig.
Tack för en fin promenad. Skulle vilja promenera där uppe på Åsöberget, det var 100 år sedan jag var där eller kanske inte så länge sedan för jag konfirmerade mig i norska kyrkan där uppe... :-)
Stor kram ♥
Härliga bilder som vanligt! För mig har Stockholm med tiden blivit mer och mer synonymt med Ditte! Kanske kommer jag dit på ett sommarbesök i år (det blir USA nu på våren.) Kram!
Så härligt att följa med dig på denna tur! Jag älskar just de här delarna av Stockholm, likaså Vasastan. Själv bodde jag i Stockholm i cirka 20 år och det är en av mina absoluta favoritstäder.
Roligt med historiken kring namnet Åsön också, den kände jag inte till. Fotografiska har jag inte besökt ännu, men det står högt på min lista!
Det är så härligt att få följa med på dina äventyr i vår fina stad som jag är så dålig på att utforska och njuta av.
Man åker till jobbet och så hem...varje dag!
Tack för alla fina bilder du bjuder oss på! :)
Varm kram.
Vilken trevlig promenad vi fick hänga med på! Stockholm är verkligen en fin huvudstad och har så många olika men ändå vackra miljöer att visa upp. Måste se till att komma iväg på en tur nu i vår...
Kram
Underbara bilder, vilken fin fotograf du blivit!
Tack för denna fina tur och jag säger bara att där på söder måste man trivas..så vackert med vattnat och allt!
Ha det gott vännen! Kram
Jag hatar när jag skriver fel, vattnet ska det vara såklart, he, he! Det är dom dumma tangenternas fel..eller?
Stockholm Stockholm,stad i världen!!! Älskar denna stad, är så glad att jag flyttade hit 1979, trodde faktiskt inte att jag skulle bli kvar här, men så är det, och jag stormtrivs!
Underbara bilder från söder som jag inte heller är så bevandrad i! Har sprungit Midnattsloppet där ett antal gånger...
Första bilden så tror jag minsann att jag känner igen "Thaibåten", där firade vi sonens 25-årsdag förra året! Så visst är man på söder ibland, hihi!