Ångan är uppe

    
- Kan det bli full fart fråmåt det full fart framåt. Och det blev det.
Döttrarna och jag, tillsammans med barnbarnen Max och William, skulle iväg på "ångloksnjutflykt".
Signalen lyser grönt Stinsen ger klartecken för avgång och konduktören gör honnör. Vagnarna rycker till, ångpipan låter, konduktören gör honnör och tåget tuffar iväg från Uppsala station. 
För mig blev det idag en premiärtur med ångloket och museiejärnvägen Lennakatten  som avgår från  Uppsala  station. (Uppsala-Lenna Järnväg, Lennakatten drivs ideellt av Museieföreningen Stockholms - Roslagens Järnvägar och allt arbete på och längs järnvägen sker helt utan ekonomisk ersättning)
Känslan av att göra en tågresa som den kanske var i början av 1900-talet infinner sog på en gång. 
Doften av stenkol och varm ånga kändes snart och likaså de dunkande skenskarvarna.
 
Lennakatten är klar för avgång och med ångloket Tor som dragare.
                                                                         
Vi skulle åka från Uppsala till Marielund (knutpunkt) och där kan de passagerare
som skall vidare byta tåg och ta sig vidare österut ända till Faringe.
Sträckan Uppsala- Faringe är 33 km.
 
 Järnvägen kom till Sverige i mitten av 1800-talet och i Närke öppnades den första smalspåriga järnvägen för allmän trafik 1856 och ett antal år senare fick var järnvägen, norra stambanan, mellan Stockholm och Uppsala klar.
Den smalspåriga rälsen mellan Uppsala och Länna öppnades 1876 och det blev startskottet för tågtrafiken i norra Uppland.
 
Här passerade vi tredjeklassvagnen med träbänkar för vi ville sitta utomhus. 
(På tågen finns första, andra och tredje klass vagnar och
även en vagn där det finns tak men inga fönsterrutor.)
 
Lantliga omgivningar en bit utanför Uppsala.
 
En konduktör går runt och klipper i de hårda gammeldags pappbiljetterna och ropar ut stationerna.
Vi njuter av resan och har väldigt roligt och bus och lek varvas med lite vila också.
 
 
 
 
Resan mellan Uppsala och Marielund tar ca 35 minuter och visst smakar det bra med en matsäck som Liv packat;  plättar med sylt och tunnbrödsrullar med tonfiskröra smakade väldans gott.
Och vi hann både äta, leka och köpa glass innan det var dags för oss att ta tåget tillbaka.
 
Max och William trivs med att vara på njutflykt med både mormor, moster och sin mamma.
 
Snart dags för avgång och loket ropar på oss genom att spruta ut ånga och tuta och vi skyndar oss ombord.
Och en riktig njutflykt blev det.
 
 
 
                                                                                                                                                
Veiken

En njutflykt med en tidmaskin. Inte dåligt alls och mycket trevligt! Kram

Svar: Vi hade en jättetrevlig dag och en fin tur här i norra Uppland. En riktig njutflykt!Kram!
Ditte

Anette

Vilken härlig tågfärd med dotter och busiga barnbarn.

Svar: Vi hade en toppendag! Så mysigt! Och attt åka ånglok med gamla vagnar var en upplevelse det också. Kram!
Ditte

Znogge

Vilken härlig och spännande tur med barnbarnen! En liknande järnvägssträcka finns här och då åker man från Brösarp till S:t Olof. Jag minns att när jag kom hem från min tågluffning så skulle mina föräldrar åka på den utflykten men jag vägrade. Inte ett tåg till! Syster min var däremot eld och lågor :D

Kram och god kväll!

Svar: Vi hade en jättefin "njutflyktsdag" och roligt att åka ångloket. Vad bra att veta att det finns en liknande hos er. Kan säkert vara rolig för killarna att prova vid tillfälle.
Förstår dig till fulla att du efter tågluffningen inte ville testa denna. Det had ejag inte heller velat. man var liksom mätt på tåg av alla slag.
Kram!
Ditte

Susjos

Va roligt för killarna att få åka tåg, och inte vilket tåg som helst. Kul att det fortsätter med så roliga ångloksresor! Härliga bilder!

Svar: Tack! Vi hade en toppendag och tyckte alla att det var kul att åka med detta gamla tår och ångloket. Och dessa entusiaster som vårdar Lännakatten är värda en eloge.
Idag i det vackra vädret var det många resenärer och det var extra roligt.
Ditte

Geddfish

Vilken härlig njutflykt! För barnen av idag har knappast åkt varken tåg eller buss.
Själv har jag nästan vuxit upp med tåg och min man Sigge, båda hans föräldrar jobbade vid järnvägen.
Fortsatt trevlig söndag, kram!

Svar: Vi hade en toppendag! Visst är många barn numer ovana att åka buss och tåg men både William och Max åker nästan alltid kommunalt och är vana vid bussar, spårvagnar, tunnelbana och tåg. Att flyga gillar de också, Max har åkt detta ånglok många gånger men för Willaim på snart tre år var det första, men inte sista gången.
Och ånglok var det länge sedan jag också åkte.
Vad roligt att både Sigge och hans föräldrar jobbade vid järnvägen och du har åkt mycket tåg; klart passande.
Önskar dig också en fortsatt fin kväll.
Kram!
Kram!
Ditte

BP

Gud sååååå kul! Har hört talas om Lennakatten genom en f. d. kollega som faktiskt är med i den föreningen. Han är också någon slags "train spotter" - tåg är hans liv.

Å när jag ser dina fina bilder (vilket väder för denna njutflykt förresten) funderar jag på om jag faktiskt åkt tåg med en ånglok någon gång. Kom fram till att jag inte tror det. Så det var bra att få se dina bilder.

Svar: Så bra, då har du provat att åka ånglok med oss. Och jag kan säga att du haft det jättetrevligt. Vi hade en jättefin dag. Jag har åkt ånglok en gång tidigare men det var för så länge sedan att dte var bra att ta en repris. Och sällskapet var absolut det bästa och picknicken utsökt.
Ditte

Torrebloggen

Jag har också åkt med åka Lennakatten några gånger och det är lika mysigt varje gång!
Vilken härlig njututflykt du fick tillsammans med de dina!
Jag har också åkt med Lennakatten några gånger och det är lika mysigt varje gång!
Ha det så bra!
Kram!

Svar: Vi hade en toppendag och det var så mysigt att vara tillsammans med mina "käresta". Härligt njutflyktsväder var det ju också.
Och visst är Lennkatten en fin upplevelse!
Ha det bra!
Kram!
Ditte

Marja

Vilken trevlig utflykt för både vuxna och barn. :)
Kram!

Svar: 😀 Det var det och roligt att se och uppleva lite nya vyer. Kram!
Ditte

Ruth i Virginia

Ångtåg var de enda som existerade, när jag var barn.
Järnvägsstationen var ungdomarnas "hang-out"; ett ställe där man kunde
vara varm under den kalla årstiden och vi hade blivit utsparkade från telegrafen. :)

I bland på söndagarna tog vi tåget till Faster Karin i Nyhammar, 24 km fr Ludvika.
Kommer ihåg att jag alltid ville ha en banan på tåget (det var före WWII).
Två ggr om året hälsade vi på Moster Hanna i Stureby. Tåg till Sthlm! Vilken långresa!
Chugg, chugg, chugg och klick, klick, klick! - Åh ja, jag kommer ihåg dom där små
pappbiljetterna, som konduktören klippte hål i.


I närheten av stationen fanns det ett vattentorn, där loken fyllde på vad det nu var
dom hade vatten i. Tänk va mycket koldamm som flög omkring på somrarna, då
man öppnade fönstren.

Ni hade verkligen en fin dag. Smålknattarna ser glada och nöjda ut.
Underbart att ha en familje-njutflykt!

Svar: Vilka härliga minnen du har från dessa gamla tågtider! Och på den tiden gick ju tågen vilket titt som tätt inte sker numer. Massor av hinder som gör att tågen då och då är inställa eller väldigt försenade. Och resan till Stockholm och Stureby var ju som ett äventyr. Jag tänkte också igår på dessa pappbiljetter och de fanns även när jag började åka tåg till Norge som liten flicka. Det var viktigt att just jag fick lämna dem till konduktören...
Vi hade en jättefin dag och det blev ännu en trevlig njutflykt.
Ditte

Preciosa

Gomorron Ditte!
Ja man får lite nostalgikänslor när man kan förnimma ånglokspipan :-D
Fina bilder på tus nietos! Gulliga och på Liv också.
Kram P ♥

Svar: Visst får man det! Och det är trevligt att ibland uppleva lite gammalt. Vi hade en jättetrevlig dag och fint att vara tillsammans med de mina. Kram och trevlig start på veckan! ❤️😀
Ditte

Ama de casa

Men oj vilket härligt tåg och vilken härlig dag! Fantastiskt fint såg det ut :-)

Svar: Vi hade en toppendag men härligt väder och det kändes som att flytta sig långt tillbaka i tiden med detta fina gamla tåg. Mysigt att träffa "de mina" var det förstås också.
Ditte

Ami

Vilken roligt utflykt! Förstår att det var spännande för både stora och små!
Vi har åkt ett liknande tåg som gick nere i Skåne när Max var liten!
Och de där biljetterna i hårdpapp minns jag sen jag var liten. Det var en barnbiljett som löstes på Färjestationen i Helsingborg :)
Ha en trevlig måndag
Kram

Svar: Vi hade en jättefin dag, verkligen! Och dessa gamla tåg är ju ett stycke hstoria i sig! Jag hörde igår att det fins liknande i Skåne så kanske det också prövas vid tillfälle....Vem vet?
Hårdpappsbiljetterna minns jag också från barndomen och resorna till Norge. Nu är det u annat som gäller...
Önskar er också en trevlig måndag.
Kram!
Ditte

Eva`s blogg

Åh va roligt å tåg är ju så mysigt kan tänka mig att detta var nåt i särklass :) så mysigt med egen fika o alla ni samlade :) så det var en lyckad dag kram

Svar: Det blev ju en ganska kort tågresa, men vi hade en toppendag tillsammans. Jättemysigt att vara med de "mina". Kram!
Ditte

Comsi Comsa


Wow, det var som att åka tillbaka i tiden. :-)

Kram på dig ♥

Svar: Helt klart! Och det var en trevlig resa bakåt...Stor kram!
Ditte

marga

Jag kommer genast att tänka på den hurtiga sången "Temperaturen är hög uti kroppen......."när jag läser din rubrik. Och det var den säkerligen på er trevliga njutflykt med det gamla tåget! Prinsar, döttrar, matsäck och glass - så härligt och roligt! Kram!

Svar: Jadå, temperaturen var hög i både ångan och oss! En jättetrevlig dag med "de mina". Och en härlig njutflykt!
Kram!
Ditte


Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar: