Grönt är skönt...
Lämnade storstaden för en dag och tog pendeln ut till Upplands Väsby, 25 km norr om Stockholm.
Tänk, här i kommunen har jag bott i 32 år, tursamt nog på lite olika ställen, både i lägenheter, kedjehus och villa. Det är här döttrarna växt upp och gått i skola.Och det är här jag fortfarande har många vänner.
Det var i Upplands Väsby jag fick mitt första jobb som nyutexaminerad gymnastikdirektör 1970 och det är här jag jobbat under största delen av min lärarbana, tursamt nog på många olika skolor.
Och sedan 2002 bor jag inne i stan och trivs väldigt bra med det, men det känns alltid lite hemtamt varje gång jag kliver av tåget och det är många minnen och tankar som snabbt passerar genom min huvud.
Idag skall jag till väninnan Eva i Runby och det blir en rask och naturnära promenad hem till henne genom lite "halvskog". Nag stannar till ibland och njuter av både fågelkvitter och blomdoft från ängarna.


Efter en härlig ceasarsallad på terrassen begav vi oss ut i de naturnära omgivningarna. (Eva bor väldigt naturära, men ändå bara 10 minuter från Väsby station. Helt perfekt!)

Vacker pyrola!


Gullregn och jasmin!

Vackert längs med Väsbyån.

Susanne
Vilken skön dag. Mysigt att kunna varva storstaden med landet. Jättefina somarbilder! Och du, minnena finns kvar.
Kramar!
Två pedagoger att inspireras av :)
Elisabeth i Beijing
Härliga bilder!
Sverige är fantastiskt!
Längtar!
Beijingkramizar från
Elisabeth
Iris
Vackert, vackert! Snart får jag också njuta av den svenska sommaren. Kram