Andra advent! Redan....

    
Tänk, redan andra advent. I och för sig har jag inte tänkt så mycket på vare sig jul, julpyssel och förberedelser inför julen.
Jag trivs bäst med att ha det hela lite på avståd.
Men är det nu enligt almanackan andra advent så är det. Här har det ätits både lussebullar och pepparkakor till eftermiddagskaffet idag.
 
 
Adventsljusstaken har behövts snyggas till.
Inte ens orkidéer i en skål med vatten är pigga hur länge som helst utan behöde fräschas upp.
 
I övrigt har jag tagit fasta på att söndagen är vilodag så förutom de dagliga promenaderna och baden så har jag vilat mig i form med hjälp av korsord och lyssnat på några "Sommarprogram" från sommaren 2012. Jag har för säkerhets skull lagt in alla på Ipoden. De, plus många av Ulf Elfvings "Möte med...." program, lyssnar jag på med stor behållning. Alltid lagom tänkvärda!
Och med havsutsikten från första parkett under kokospalmerna ger de om möjligt ännu större behållning.
 
 
Svalkande!
 
    Givetvis blev det solnedgångstittande i kväll också!
 
 
 
 
                                                                                            
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Freedomtravel

Vi tänker inte så mycket på julen heller, och det är ganska skönt att slippa. Jag kan dock tycka att det är gott med lite julmat, i alla fall vid något tillfälle, så det ska vi väl försöka få till. Kanske lite svårare i Thailand... Men förhoppningsvis har ni annan god mat där :)

Svar: Sill, lax och kötbullar skall vi nog få tag på. Skinkan är nog värre, men jag tar gärna lite extra hummer i stället....Och god mat finns det i övrigt gott om. Och det kommer ni att få på Langkawi också.
Vi var väldigt förtjusta i maten där.
Ditte

sannas rum

Nääääääääeee, blir inte dt minsta avundsjuk, fy fasiken vad härligt det ser ut Ditte ;D

Svar: Jag kan ta lite värme och bad för dig också! Och härligt har vi!
Ditte

Iris

Vad skönt! Jag har inte ätit en enda lussekatt ännu, men till Lucia blir det nog några:) Kram

Svar: Man får väl i dessa tider vara glad om man över huvud taget får äta pepparkakor och lussebullar som är gula. Man vet inte vad som förbjuds härnäst. (Apropå diskussionerna i svensk press om pepparkaksgubbar i luciatåg....)Kramar och tankar!
Ditte


Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar: